Na początku kwietnia w Armenii odbyło się Forum KMO. Uczestnicy i uczestniczki klubów mieli okazję poeksperymentować, wymienić się doświadczeniem i spędzić wspólnie czas.

Jedną z najważniejszych idei KMO jest dzielenie się wiedzą i współdziałanie. Forum to niepowtarzalna okazja do spotkania osób z różnych szkół i miejscowości. Podczas całodziennego wydarzenia osoby uczestniczące dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem, które zdobywali od początku roku szkolnego ramach działań klubów. Najbardziej zaangażowane osoby zostały przez organizatorów wyróżnione dyplomami i nagrodami. Każdy klub mógł zaprezentować swoje osiągnięcia na osobnym stanowisku, gdzie przeprowadzane były eksperymenty z nauk przyrodniczych. W programie KMO podkreślamy, jak ważna jest nauka poprzez doświadczanie, dlatego osoby uczestniczące w wydarzeniu miały okazję nie tylko obejrzeć pokaz eksperymentów, ale także wziąć aktywny udział w ich tworzeniu.

Na zakończenie Forum odbyły się ekscytujące pokazy naukowe, które wywołały ogromny entuzjazm wśród klubowiczów i klubowiczek oraz ich opiekunów.

Jednym z eksperymentów, który na długo zostanie w pamięci osób uczestniczących było badanie zjawiska napięcia powierzchniowego o tajemniczej nazwie „Dziury w wodzie”. Nawet coś tak z pozoru abstrakcyjnego może być przedmiotem badawczym młodych odkrywców i odkrywczyń. Chociaż niektóre zadania wydają się trudne, bo opierają się na zaawansowanej wiedzy z zakresu nauk ścisłych, to dają dzieciom i młodzieży okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. Dla młodych klubowiczów i klubowiczek nie ma rzeczy niemożliwych, czego najlepszym dowodem jest Forum KMO w Armenii.

Program Klub Młodego Odkrywcy wystartował w Armenii na początku września 2021 r. Obecnie działa już 15 klubów, do których należy ponad 200 klubowiczów i klubowiczek.

Obejrzyj relację fotograficzną z Forum KMO w Armenii.

Forum Klubu Młodego Odkrywcy w Armenii

 

Partnerem merytorycznym programu jest Centrum Nauki Kopernik – Koordynator Klubów Młodego Odkrywcy w Polsce. Program KMO jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse” administrowanego przez Fundację Civis Polonus.