Święta to dla jednych przeżycie religijne, a dla innych niepowtarzalna okazja do spotkania z bliskimi czy czas beztroskiej zabawy (w śniegu). W wielu szkołach z tej okazji wystawia się jasełka, organizuje wigilie klasowe, ubiera choinki. Niektórzy dają sobie prezenty, a do innych przychodzi członek rady rodziców przebrany za świętego Mikołaja. Obchody służą przełamaniu rutyny i budowaniu więzi w sytuacji bardziej nieformalnej. Nareszcie jest okazja poznać się z nieco innej, bardziej prywatnej strony. W tym roku, ze względu na pandemię, okres tuż przedświąteczny wygląda nieco inaczej – szkoły pracują zdalnie. Jednak nawet w trybie online nie brakuje wspólnego śpiewania kolęd czy składania sobie życzeń.

W każdym domu święta obchodzone są inaczej. Uczeń i uczennica przychodzą do szkoły ze swoimi przyzwyczajeniami i tradycjami, którymi wzbogacają wspólnotę. Jedni mają zupę grzybową na wigilii, inni barszcz, są tacy, którzy nigdy nie jedli karpia, a być może i tacy, dla których Boże Narodzenie wypada dopiero w styczniu. Szkoła jest wyjątkowym miejscem, w którym mogą spotkać się przedstawiciele różnych tradycji, kultur, czasem również religii, i podzielić tym, co wynieśli z domu. Wierzymy, że w szkole jest miejsce dla każdej i każdego, niezależnie od tego kim jest i skąd przychodzi. W końcu każde dziecko jest w niej uczennicą i uczniem.

Wokół szkoły buduje się społeczność. Ta niewielka, która kształtując postawy, przekłada się na szerszą, otaczającą nas rzeczywistość. Niech świąteczny czas przypomina nam o tym, jak ważne jest to miejsce i że jego wpływ sięga daleko poza szkolne mury.

Niezależnie od naszej wiary i przekonań, w tym świątecznym czasie wspominamy historię narodzin bezbronnego dziecka. Chłopca, który już na początku swojego życia musiał uciekać przed niebezpieczeństwem i szukać schronienia w innym kraju. Jego rodzice chcieli za wszelką cenę zapewnić mu bezpieczeństwo. Dziecko z czasem zaczęło głosił bezwzględną miłość do drugiego człowieka i przestrzegać przed pochopnym ocenianiem. W wyniku jego nauczania narodziła się wspólnota ludzi wolnych i równych niezależnie od statusu społecznego, pochodzenia czy płci.

Niech święta będą dla nas wszystkich punktem wyjścia do pielęgnowania wartości takich jak szacunek i miłość do drugiego człowieka. Warto, aby te pojęcia nie sprowadzały się tylko do tytułu komedii romantycznej, ale miały głębszy, prawdziwie ludzki wymiar.


Powyższy tekst został wysłany w grudniu 2021 roku do osób zapisanych do naszego newslettera.