15 listopada 2016 r. w siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie odbyła się konferencja 15 lat Szkoły z Klasą. W ten sposób rozpoczęliśmy obchody piętnastolecia programu i otworzyliśmy nową edycję.

Na konferencję zaprosiliśmy nie tylko uczestników, którzy w Szkole z Klasą byli od początku jej istnienia aż do dziś, ale także współtwórców programu, ekspertów i innych gości, którzy razem z nami tworzyli program przez te piętnaście lat.

Konferencję otworzyli Katarzyna Maniszewska, dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Wojciech Bartkowiak, wiceprezes zarządu Fundacji Agory, przedstawiciele dwóch instytucji, które wspierają Szkołę z Klasą od początku jej istnienia. Potem oddaliśmy głos uczniom, którzy dzień wcześniej debatowali o tym, jak wyobrażają sobie swoją wymarzoną szkołę. Postulaty uczniów stały się punktem wyjścia do dyskusji o tym, jaka była polska szkoła piętnaście lat temu i jakie były założenia tych, którzy tworzyli Szkołę z Klasą, a jak jest dzisiaj i jakie wyzwania stoją jeszcze przed nami.

Po części oficjalnej uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach opartych na metodzie design thinking, na której opiera się tegoroczna edycja programu. Były to:

  • warsztat dotyczący czterech obszarów pracy/życia szkoły: przestrzeni fizycznej, przestrzeni technologicznej, przestrzeni społecznej oraz metod uczenia się i nauczania. W ramach warsztatu uczestnicy starali się odpowiedzieć na potrzeby i postulaty uczniów wypracowane podczas warsztatów Wymarzona szkoła (Dream Your School), które odbyły się dzień wcześniej.
  • warsztat dotyczący planowania pracy w programie, który pozwolił uczestnikom konferencji przejść przez wszystkie zadania tegorocznej edycji;

Dla uczestników konferencji przygotowaliśmy różnego rodzaju aktywności: fotobudkę, oś czasu, na której swoje wspomnienie dotyczące programu mógł zamieścić każdy uczestnik konferencji, oraz punkt personalizowania identyfikatorów (zgodnie z funkcją sprawowaną w programie i stażem).

Po konferencji powstał w film z okazji piętnastolecia programu – można się z niego dowiedzieć czym zajmuje się Szkoła z Klasą, ale również jakie były jej początki, co planujemy na przyszłość i czego życzą nam zaproszeni goście.

 

 

Zajrzyjcie również do galerii zdjęć z konferencji.

SZKOŁA Z KLASĄ 2.0: konferencja „15 lat Szkoły z Klasą” – działo się!