Zdobywanie i rozwijanie szeroko rozumianych kompetencji cyfrowych staje się jedną z ważniejszych potrzeb edukacji młodego pokolenia. Kształtowanie tych umiejętności pozwoli dzieciom i młodzieży świadomie i bezpiecznie poruszać się w wirtualnej przestrzeni, czerpać z niej korzyści i rozsądnie zarządzać treściami w niej napotkanymi. Realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą Program Asy Internetu odpowiada na tę potrzebę, wyposażając szkoły w narzędzia i wiedzę pomocną w prowadzeniu angażujących lekcji na temat Internetu i bezpieczeństwa w sieci. Jednym z przykładów takich działań jest zaplanowana na 14 marca online Konferencja Asów Internetu, której nieodpłatnie udział wezmą nauczyciele i nauczycielki wraz z swoimi klasami. 

Program Asy Internetu został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych przez firmę Google, a w Polsce jest prowadzony przez Fundację Szkoła z Klasą przy wsparciu Google.org.  Już od 6 lat wspiera polskich nauczycieli i nauczycielki w rozwijaniu wśród uczniów i uczennic umiejętności m.in. dbania o prywatność w sieci, rozpoznawania wartościowych źródeł informacji, czy prowadzenia życzliwej komunikacji online. Promuje uniwersalne wartości, takie jak: rozsądek, uważność, siła (asertywność), życzliwość i odwaga, których codzienne stosowanie pomaga w  eksplorowaniu Internetu w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Udostępnia materiały poradnikowe, dydaktyczne, scenariusze lekcji, a także szkoli kadrę pedagogiczną z prowadzenia zajęć o bezpieczeństwie cyfrowym.  

Asy Internetu to program, poprzez który staramy się oswoić cyfrowy świat, wyposażając młodych użytkowników Internetu w niezbędne kompetencje, ale także uważność na to, co się w nim dzieje. Jego założenia stanowią alternatywę do często spotykanego negatywnego podejścia, a wręcz demonizacji wirtualnego świata i jego wpływu na dzieci i młodzież. Naszym zdaniem lepiej jest pomagać go zrozumieć, niż nim straszyć, a tu nieoceniona jest rola nauczycieli i nauczycielek oraz oczywiście rodziców.

W ramach programu Asy Internetu 14 marca po odbędzie się 4. edycja konferencji, w której udział potwierdziło już ponad 600 edukatorów, edukatorek i rodziców z całego kraju. Wydarzenie w formule online będzie dostępne na kanale YouTube Fundacji Szkoła z Klasą.   W pierwszej części odbędą się lekcje dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz klas 1-3, 4-6 i 7-8. Prowadzone przez trenerów i trenerki Fundacji i programu Asy Internetu będą interesującą propozycją rozmowy o sieci podczas wspólnych zajęć. Dla biorących udział w konferencji nauczycieli i nauczycielek oraz klas organizatorzy przygotowali specjalne materiały dydaktyczne, dostępne na stronie wydarzenia oraz certyfikaty uczestnictwa. W drugiej części Konferencji Asów Internetu osoby uczestniczące będą miały okazję poznać ekspertki i ekspertów sympatyzujących z obszarem nowoczesnych rozwiązań, którzy wyjaśnią, dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw technologii. Opowiedzą o możliwościach AI, przydatności Social Mediów w pracy nauczycieli i nauczycielek oraz dostępności informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej.  Wydarzenie poprowadzą znani z technologicznego zamiłowania dziennikarze: Justyna Suchecka i Radomir Wit. 

Program wydarzenia:

10:00-12:45 Panel I: lekcje online dla przedszkoli i szkół podstawowych

Fałszywe informacje obecne są w świecie dzieci. Jak je odróżnić od prawdy, po czym je rozpoznać? Tą wiedzą z najmłodszymi podzieli się trenerka Fundacji Szkoła z Klasą.

Zofia Wojnowska  |  lekcja dla 5 i 6 latków

Do czego służy uważność, jak ją rozpoznać i trenować? Przyjrzymy się jej roli w codziennym życiu i zastanowimy się, do czego jest potrzebna podczas korzystania z Internetu.

Basia Krywoszejew  |  lekcja dla klas 1-3

Pan Rozsądek lubi buszować w Internecie i w niewyjaśnionych okolicznościach gubi ogonek od ,,Ą”. Co się z nim stanie? Tę zagadkę rozwikłają uczniowie i uczennice klas 1-3.

Edyta Karwowska  |  lekcja dla klas 1-3

Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w uczeniu się otwiera wiele nowych, często nieznanych możliwości. Sprawdźmy wspólnie, jak odpowiedzialnie się wśród nich poruszać.

Marta Florkiewicz-Borkowska  |  lekcja dla klas 4-6

Brak prac domowych, krótszy tydzień nauki, a może więcej wolnych dni… niektóre informacje w Internecie brzmią jak prawdziwe, ale czy faktycznie takie są? Z tej lekcji dowiecie się, jak rozróżnić prawdę od fałszu i nie powtarzać fake newsów.

Maciej Sopyło  |  lekcja dla klas 7-8

12:45-14:00 Panel II: EduStories – wystąpienia ekspertów i ekspertek w formie TEDx

Internet daje wiele możliwości oraz szeroki dostęp do materiałów i przydatnych narzędzi, które sprzyjają wyrównywaniu szans osób z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE). Mądrze wykorzystywana przestrzeń cyfrowa może łączyć, a nie dzielić.

Izabela Sopalska-Rybak  |  EduStories

A gdyby tak zamienić zakaz używania telefonu w zainteresowanie i wspólne poznawanie wirtualnego świata… co wtedy stałoby się z relacjami rodzic – dziecko? Sprawdźmy!

Karol Jachymek  |  EduStories

Nauczycielka i nauczyciel w sieci – czy warto nimi być? O misji i o potrzebie, a także o korzyściach płynących z obecności w Internecie opowie Babka od histy.

Agnieszka Jankowiak-Maik  |  EduStories

Więcej informacji o wydarzeniu znaleźć można na stronie: Konferencja Asów Internetu 2024.

Kontakt dla mediów

Karina Cywińska
szefowa Działu Komunikacji

O Fundacji:

Fundacja Szkoła z Klasą to niezależna, edukacyjna organizacja pozarządowa. Powstała w 2015 roku w oparciu o doświadczenia jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych akcji społecznych (Szkoła z Klasą). Aktywnie wspiera nauczycielki i nauczycieli w wprowadzaniu do szkół innowacji edukacyjnych i nowych metod pracy. Łączy środowiska szkolne, biznesowe i organizacje pozarządowych, a wszystko po to, aby skuteczniej  realizować swoją misję zapewniania młodym pokoleniem odpowiedniej edukacji. W jej dotychczasowych programach wzięło już udział ponad 9500 szkół, 120 tysięcy nauczycieli i ponad milion uczennic i uczniów. Swoje działania skupia wokół 5 kluczowych obszarów m.in.: zdrowia psychicznego i fizycznego; rozwoju kompetencji cyfrowych i medialnych; wrażliwości społecznej i zaangażowania obywatelskiego; krytycznego myślenia; tworzenie angażującego środowiska uczenia się.