Szkoły z miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców mają szansę na zdobycie grantu w wysokości 8 tys. złotych na zmianę przestrzeni szkolnych. Nabór zgłoszeń w projekcie Przestrzenie Dobrostanu, ogłoszony przez Fundację Szkoła z Klasą, potrwa jeszcze do 27 marca 2024 r.

Już po raz kolejny Fundacja Szkoła z Klasą wychodzi do polskich placówek edukacyjnych z propozycją konkursu na zmianę przestrzeni szkolnej, w który to proces zaangażowane są specjalnie powołane z uczniów, uczennic i osób nauczycielskich zespoły. W zeszłym roku, dzięki finansowemu wsparciu od Plan International, w programie Razem w Klasie 20 szkół, a w nich 1500 osób uczniowskich i 550 nauczycielskich zaangażowało się w stworzenie nowych miejsc odpoczynku, relaksu i integracji.

O konkursie

W tym roku szansę na zdobycie dofinansowania dostały szkoły z miejscowości do 30 tys. mieszkańców, wśród których pierwszeństwo będą miały szkoły  z powiatów: woj. mazowieckie: pow. wołomiński, pruszkowski, grójecki; woj. pomorskie: pow. kartuski; woj. dolnośląskie: pow. oławski, woj. wielkopolskie: pow. szamotulski) oraz szkoły, w których co najmniej 5 % wszystkich uczniów i uczennic stanowią osoby z Ukrainy.

Projekt Przestrzenie Dobrostanu jest finansowany przez Google.org, za pośrednictwem Fundusz Polskich Organizacji Pozarządowych (POP Fund). Jego celem jest nie tylko odnowa miejsc w szkołach, ale także międzykulturowa integracja dokonująca się poprzez wspólną realizację projektu.

Tworzenie wspólnej przestrzeni dobrostanowej jest niezwykle twórczym, angażującym wyzwaniem. Pozwala lepiej się poznać, realizując wspólną misję, a to skutecznie wspiera integrację klas wielokulturowych. Każda szkoła, która spełnia konkursowe warunki może wysłać swoją aplikację, w której opisze swój pomysł, zaangażowanie uczniów i uczennic i potrzeby na jakie odpowiada projekt.

Wyłonione w ramach dwuetapowego konkursu 35 szkół z całej Polski otrzyma finansowe wsparcie oraz wiedzę niezbędną do realizacji projektu Przestrzeni Dobrostanu. Nauczyciele i nauczycielki będą mieli możliwość uczestniczenia w webinarium z design thinking – pomagającym w sposób partycypacyjny zaplanować i zrealizować działanie oraz w spotkaniu online nt. pracy z uczniami w klasach wielokulturowych. Zespoły projektowe, złożone z uczniów i uczennic oraz kadry nauczycielskiej, wezmą udział w warsztatach wspomagających proces realizacji projektu.

Doświadczenia Fundacji Szkołą z Klasą pokazują, że szkoły chętnie biorą udział w tego typu działaniach, gdyż czują ich dobroczynny wpływ na społeczność uczniowską, zarówno część zaangażowaną w działanie jak późniejszych użytkowników.

Informacje szczegółowe nt. konkursu znaleźć można na stronie Przestrzenie Dobrostanu – granty 2023/2024.

Kontakt dla mediów

Karina Cywińska
szefowa Działu Komunikacji

O Fundacji:

Fundacja Szkoła z Klasą to niezależna, edukacyjna organizacja pozarządowa. Powstała w 2015 roku w oparciu o doświadczenia jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych akcji społecznych (Szkoła z Klasą). Aktywnie wspiera nauczycielki i nauczycieli w wprowadzaniu do szkół innowacji edukacyjnych i nowych metod pracy. Łączy środowiska szkolne, biznesowe i organizacje pozarządowych, a wszystko po to, aby skuteczniej  realizować swoją misję zapewniania młodym pokoleniem odpowiedniej edukacji. W jej dotychczasowych programach wzięło już udział ponad 9500 szkół, 120 tysięcy nauczycieli i ponad milion uczennic i uczniów. Swoje działania skupia wokół 5 kluczowych obszarów m.in.: zdrowia psychicznego i fizycznego; rozwoju kompetencji cyfrowych i medialnych; wrażliwości społecznej i zaangażowania obywatelskiego; krytycznego myślenia; tworzenie angażującego środowiska uczenia się.