Solidarność. Podaj dalej! Raport: Podróż do ciekawości

Poziom edukacji:
szkoła podstawowa klasy 4-8, szkoła ponadpodstawowa
Dla kogo:
dyrektorzy i dyrektorki, nauczyciele i nauczycielki
Obszar programowy:
krytyczne myślenie
Tagi:
edukacja globalna, edukacja obywatelska, świadomość społeczna
Licencja:
CC-BY-SA 4.0

Celem programu Solidarność. Podaj dalej! jest uwrażliwianie uczniów i uczennic na drugiego człowieka oraz tworzenie przestrzeni do rozmowy w szkole na aktualne tematy społeczne. Raport powstał na podstawie rozmów z osobami zaangażowanymi w realizację programu Solidarność. Podaj dalej!: z koordynatorkami z Fundacji Szkoła z Klasą oraz nauczycielkami. Spotkania odbyły się pod koniec 2022 r. Wnioski sformułowały i spisały: Anna Kuliberda i Alicja Peszkowska.

Solidarność. Podaj dalej! jest prowadzona w Polsce przez Fundację Szkoła z Klasą od 2017 roku. Uczniowie i uczennice biorący udział w przedsięwzięciu analizują i interpretują współczesne fotografie, a następnie przekuwają swoje myśli w tekst – piszą pocztówkę i wysyłają ją do wybranych nieznajomych osób lub instytucji. Szacujemy, że w programie wzięło już udział ponad 4 000 młodych ludzi ze szkół i przedszkoli w całej Polsce.