Jak uczyć edukacji zdrowotnej i kształtować nawyki zdrowego stylu życia? Oto propozycja zajęć z edukacji zdrowotnej w szkole.

Ważnym jest, aby  proces edukacji zdrowotnej rozpoczynać jak najwcześniej, dlatego zagościła w programach przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej, a wychowanie fizyczne pełni w niej rolę wiodącą.

W naszej szkole to bardzo ważny element pracy z dziećmi. Od wielu lat uczestniczymy takich projektach, programach i akcjach jak: „Owoce w szkole”, „Szklanka mleka”, „Trzymaj formę”, „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, „Przyjaciele Zippiego” czy ostatnio opracowanie i realizacja programu w ramach Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

W realizacji tych przedsięwzięć ukierunkowani jesteśmy na działania praktyczne i rozwijające aktywność uczniów.

Poniżej zamieszczamy scenariusz pt. Dzień zdrowego odżywiania” przygotowany przez Panią Agnieszkę Kowalkowską z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Słowiku. Możecie z powodzeniem wykorzystać tylko jego fragment lub przeprowadzić całość zaplanowanych aktywności. Propozycji jest sporo i każdy może wybrać coś dla siebie.

TEMAT: Dzień zdrowego odżywiania

GRUPA: Klasa II

MIEJSCE: Sala lekcyjna

UWAGI: Przygotujcie następujące środki dydaktyczne – diagram logogryfu, rozsypanki literowe, uproszczony model piramidy zdrowia, karteczki samoprzylepne, kredki, kartki, klej nożyczki, talerzyki papierowe, produkty do wykonania surówki.

Źródło:  blog „WF w Słowiku”, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Słowiku, WF z Klasą edycja 2013/2014