Mamy ogromną przyjemność podzielić się z Wami nowym podręcznikiem Asów Internetu – tym razem skierowanym do dzieci z klas 0-3.

Uważamy, że przedszkole i pierwsze klasy szkoły podstawowej to właściwy moment na wprowadzenie młodych ludzi w świat internetu i technologii cyfrowych, które w obecnych czasach stają się głównym narzędziem uczenia się, nawiązywania kontaktu i budowania relacji z rówieśnikami i nauczycielami i nauczycielkami. To na nas, dorosłych, spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w świecie cyfrowym. Dlatego przygotowaliśmy podręcznik, w którym przedstawiamy sprawdzone i konkretne pomysły na to, jak powoli i świadomie wprowadzać uczniów i uczennice w świat internetu, jak uczyć rozsądku, uważności, siły, życzliwości i odwagi zarówno online, jak i offline oraz jak budować z młodymi ludźmi dobre relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu, otwartej rozmowie i szczerości.

Podręcznik jest skorelowany z podstawą programową dla nauczania początkowego, a nowe scenariusze lekcji stworzyli nasz trenerki: Joanna Apanasewicz, Marta Florkiewicz-Borkowska, Agnieszka Chmielecka, Barbara Ochmańska i trener: Krzysztof Jaworski. Każdy scenariusz oparty jest o wpis w cyfrowym pamiętniku siedmioletnich bliźniąt, Asa i Aski, i prowadzi dzieci przez krainy wartości Asów Internetu w sposób mądry, przemyślany i przyjazny najmłodszym.

Za skład i ilustracje do podręcznika odpowiada Katarzyna Puciłowska, która stworzyła wizerunki bohaterów i komiksy z ich przygodami, a także przeniosła na papier wszystkie pomysły na karty pracy dla uczniów i uczennic.

Dodatkowo podręcznik zawiera materiały dla rodziców oraz opiekunów i opiekunek. Znajdziecie w nim artykuł Kamila Śliwowskiego, dotyczący najnowszych badań o funkcjonowaniu najmłodszych użytkowników i użytkowniczek sieci, scenariusz zajęć z rodzicami, który można zrealizować podczas zebrania w szkole, stworzony przez Izabelę Meyzę, a także skondensowany wyimek z psychologii rozwojowej dzieci w początkowych klasach szkoły podstawowej, napisany przez dr Magdalenę Śniegulską.

Za redakcją merytoryczną podręcznika stoją Maja Margasińska i Justyna Różańska.

Mamy nadzieję, że ten podręcznik będzie dla Was inspiracją i wesprze Was w Waszej pracy wokół tematyki internetu i nowych technologii.

 

Zapraszamy również do obejrzenia nagrania webinaru Jak poznawać świat bezpiecznego internetu z klasami 0-3? bazującego na scenariuszach z nowego podręcznika.