Pod koniec listopada spotkaliśmy się w Warszawie z nauczycielami i nauczycielkami, którzy otrzymali grant w programie Edukacja Inspiracja. Podczas wydarzenia otwierającego nową edycję jak zwykle nie zabrakło sieciowania, inspiracji i wspaniałej, życzliwej atmosfery!

Spotkanie otwierające odbyło się 29 i 30 listopada w Warszawie i tym razem z uczestniczkami i uczestnikami nowej edycji programu udało nam się spotkać na żywo! Ze względu na pandemię, nie spotkaliśmy się ze wszystkimi, ale i tak niezmiernie ucieszyła nas możliwość warsztatowej pracy w mniejszej grupie. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nie tylko my, ale także nauczyciele i nauczycielki tęsknili za takimi wydarzeniami.

Zaczęliśmy od warsztatu zapoznawczego prowadzonego przez Fundację Szkoła z Klasą, dzięki któremu mogliśmy dowiedzieć się garści ciekawych informacji o każdej osobie. Skorzystaliśmy z metafory, a z pomocą przyszły nam niezastąpione karty z gry Dixit. Następnie przeszliśmy do poznawania projektów, które będą realizowali uczestniczki i uczestnicy. Aby czegoś się o nich dowiedzieć, w zmieniających się co 2 minuty parach nauczyciele i nauczycielki odpowiadali na różne pytania. W ten sposób można było się dowiedzieć nie tylko, czego będzie dotyczył dany projekt, ale także jak uczniowie i uczennice będą w niego włączani, co nowego zaplanowane działania wniosą do szkoły, czy jak mógłby wyglądać wymarzony finał projektu.

Na podstawie tych rozmów uczestnicy i uczestniczki warsztatu dobrali się w zespoły i stworzyli plakaty prezentujące ich projekty. Następnie każdy zespół miał okazję przedstawić swoją pracę pozostałym grupom. W ten sam sposób zaprezentowaliśmy się również my – organizatorzy programu Edukacja Inspiracja. O Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego opowiedziała jej prezeska Aleksandra Saczuk, a Fundację Szkoła z Klasą przedstawił dyrektor programowy Michał Szeląg. Nie zabrakło też opowieści o programie stypendialnym Horyzonty, którą przygotowały regionalne koordynatorki Fundacji EFC.

W następnej części spotkania na uczestników i uczestniczki czekał wykład Anny Mazek z Fundacji EFC pt. Nauczyciel jako lider i autorytet. Seminarium inspirujące wg Jespera Juula. Prowadząca w niezwykle inspirujący sposób opowiadała o tym, jakie postawy można przyjmować, jak słuchać i jak się komunikować, żeby być dobrym przewodnikiem dla młodych osób. Tę rolę zgłębialiśmy również podczas kolejnego warsztatu – Nauczyciel jako coach – prowadzonego przez Karolinę Kowalską. Przekazała ona uczestnikom i uczestniczkom garść narzędzi coachingowych, które mogą wykorzystać nie tylko w grupie projektowej, ale także w codziennej pracy w szkole. Podczas warsztatu mieliśmy okazję wspólnie przetestować proponowane narzędzia i znaleźć odpowiedzi na ewentualne pytania i wątpliwości.

Nie zabrakło też czasu na omówienie najważniejszych kwestii związanych z programem i otrzymaniem grantu na realizację autorskiego projektu edukacyjnego. Na wszystkie pytania na ten temat odpowiedziała Aneta Ziemińska, koordynatorka programu.

Minęło już kilka dni od spotkania, a uśmiech nadal nie znika z naszych twarzy. Po licznych wydarzeniach online, wspaniale było spotkać się na żywo, żeby podzielić się pomysłami, rozwiać wątpliwości, czy po prostu porozmawiać o codziennych szkolnych wyzwaniach. Nawiązaliśmy nowe znajomości i zainspirowani mogliśmy wrócić do codzienności, by przekazywać dalej energię i wiedzę zdobytą podczas spotkania.

 

Otwieramy V edycję programu Edukacja Inspiracja!

 

Edukacja Inspiracja to program grantowy dla nauczycieli z małych miejscowości prowadzony przez Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą.