Na wiosnę 2022 r. w kilku szkołach biorących udział w programie Solidarność. Podaj dalej! uczniowie i uczennice zorganizowali akcje społeczne promujące wartości programu, takie jak solidarność i tolerancja oraz poruszające ważne problemy społeczne, takie jak zmiany klimatu, zdrowie psychiczne, dyskryminacja, czy nierówności społeczne. Zobaczcie relację z czterech wybranych akcji.

Ogród sensoryczny na szkolnym podwórku? Brzmi nierealnie? Uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 1 Zamościu pod przewodnictwem Anny Zacharzyńskiej podjęli się tego wyzwania! Głównym założeniem ogrodu sensorycznego jest oddziaływanie na wszystkie zmysły osób w nim przebywających. Z ogrodu będą mogli korzystać również okoliczni mieszkańcy i mieszkanki. Obejrzyj film i zobacz, jak wyglądała praca przy jego tworzeniu.

 

 

Przedszkolaki z Grabownicy Starzeńskiej postawiły na promocję ekologicznych nawyków w codziennym życiu. Z najmłodszymi swoją wiedzą podzieliła się leśniczka i dietetyczka. Dzieci poznawały zasady recyklingu i wyborów żywieniowych dobrych dla planety. Wraz z krawcową szyły siatki na zakupy wielokrotnego użytku. Zdobytą wiedzę i efekty swojej pracy młode osoby zaprezentowały podczas lokalnego pikniku rodzinnego.

Zobacz relację fotograficzną z akcji Przedszkolaki dla Planety realizowanej przy wsparciu dyrektorki przedszkola Zofii Wojnowskiej.

Prezentujemy akcje społeczne programu Solidarność. Podaj dalej!

 

Uczniowie i uczennice z Marianki uszyli 37 piórników i 23 torby dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Załuczu. Do każdej torby i piórnika przygotowali bileciki z dobrym słowem, cytatem motywującym. Jak opisuje nauczycielka koordynująca akcję Mariola Matlakowska: Podczas spotkania z nauczycielkami z Ośrodka uczniowie i uczennice byli zaciekawieni i onieśmieleni, większość z nich nigdy nie miała do czynienia z osobami niepełnosprawnymi. Podczas wizyty w Ośrodku zostaliśmy ugoszczeni bardzo ciepło. Większość osób szybko się otworzyła, były nawet wspólne tańce z podopiecznymi, a część zachowała dystans i niepewność, ale wszyscy okazywali sobie szacunek i zrozumienie.

Zobacz relację fotograficzną z akcji Piórnik dla dzieci z Ośrodka w Załuczu.

Prezentujemy akcje społeczne programu Solidarność. Podaj dalej!

 

Czym dla Ciebie jest solidarność? – to pytanie zadali swoim rówieśnikom uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu. W ramach akcji zorganizowali konkurs fotograficzny, na który nadesłano kilkadziesiąt prac będących odpowiedzią na to, czym jest solidarność.

Zobacz relację fotograficzną z wernisażu konkursu, nad którym opiekę merytoryczną sprawowały Sandra Lasota i Joanna Obstalecka.

Prezentujemy akcje społeczne programu Solidarność. Podaj dalej!

fot. Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu
fot. Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu
fot. Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu

 

Wszystkie działania w ramach akcji społecznych zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym z budżetu programu Solidarność. Podaj dalej! współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus +.