Wyobraźcie sobie połączenie nauki krytycznego myślenia z ciekawą lekturą, dawkę fizyki z odrobiną literatury, podróż przez historię przez pryzmat nazw pierwiastków czy samodzielne odkrywanie antropocenu. Oddajemy w Wasze ręce publikację „Nauka z Klasą 2.0 – zbiór scenariuszy zajęć”, która powstała z inspiracji popularnonaukowymi artykułami publikowanymi w nieistniejącym już dodatku do „Gazety Wyborczej”, „Nauka dla Każdego”. Swoją wyjątkowość materiał ten zawdzięcza wiedzy, wyobraźni i kreatywności nauczycielek, które z każdego z tekstów uczyniły punkt wyjścia do samodzielnego odkrywania bliższego i dalszego wszechświata.

Scenariusze oznaczyliśmy w spisie treści hasztagiem konkretnego przedmiotu, ale żaden nie jest w stu procentach poświęcony jednej dziedzinie. Chcemy Wam pokazać jak wiedzę łączyć, a nie dzielić. Waszej decyzji zostawiamy też przyporządkowanie scenariuszy konkretnej grupie wiekowej – większość zagadnień można omówić na lekcji ze starszymi klasami szkoły podstawowej i uczniami szkoły ponadpodstawowej. Jednak scenariusze mogą również stanowić punkt wyjścia do uczenia się wspólnie – rodzica z dzieckiem – i opowiadania mu jego językiem o zjawiskach, o których w szkole uczyć się będzie dopiero za jakiś czas.

Życzymy Wam ciekawych bliskich i dalekich podróży.