21 listopada 2018, oficjalnie ogłosiliśmy rozpoczęcie programu edukacyjnego Asy Internetu, prowadzonego przez Fundację Szkoła z Klasą i Google. Data wybrana była nieprzypadkowo: to Międzynarodowy Dzień Życzliwości!

W gronie ekspertów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, firm technologicznych i administracji publicznej  rozmawialiśmy o postawach i zachowaniach, które chcielibyśmy kształtować u młodych ludzi, aby byli odpowiedzialnymi obywatelami cyfrowego świata, prawdziwymi Asami Internetu.

Kulminacyjnym elementem spotkania była lekcja przeprowadzona przez Marlenę i Natalię – dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, pod okiem ich nauczycielki, Marty Florkiewicz-Borkowskiej.

Uczestnicy  zostali zaproszeni zajęć na temat śladu cyfrowego: wcielali się w role reklamodawców i pracodawców, próbując dopasować usługi do informacji, znalezionych na – na szczęście – fikcyjnym profilu jednego z portali społecznościowych.

To był tylko jeden z przykładów lekcji, które proponujemy w programie Asy Internetu. Lekcje koncentrują się wokół pięciu wartości: rozsądku, uważności, siły, życzliwości i odwagi. Wierzymy bowiem, że są to postawy, niezbędne każdemu świadomemu obywatelowi i obywatelce – nie tylko w świecie cyfrowym.

Mamy nadzieję, że program Asy Internetu pomoże takie postawy kształtować, a takich lekcji, w których uczniowie pokazują, że są prawdziwymi cyfrowymi obywatelami będzie dużo więcej!

Więcej o programie dowiecie się ze strony www.asyinternetu.szkolazklasa.org.pl