Wakacje to czas beztroskiej zabawy, która może być bezcennym doświadczeniem, jeśli chodzi o trening uważności. To doskonały moment, żeby wykorzystać dni wolne od szkoły na zadbanie o zdrowie psychiczne, z dala od stresów i obowiązków. Uważność i bycie tu i teraz to jedne z najważniejszych kompetencji, jakie możemy rozwijać we współczesnym świecie i warto się o nie zatroszczyć od najwcześniejszych lat. Ćwiczenia z uważności pozwalają także zbliżyć się do siebie nawzajem, zadbać o poczucie własnej wartości i sprawniejszą, bardziej przyjazną komunikację. 

Czym jest uważność i dlaczego warto o nią dbać

Uważność wpływa na poczucie własnej wartości. Powinniśmy dbać o dobrostan wszystkich osób, które pojawiają się w szkole – nie tylko nauczycieli i nauczycielek, ale także uczniów i uczennic. Z młodszymi dziećmi warto rozmawiać o emocjach i uczuciach, starszym warto zaproponować dyskusję o poważniejszych problemach psychicznych, np. o depresji. W tym, jak dbać o zdrowie psychiczne, pomaga nam uważność, a więc umiejętność przyjrzenia się sobie, skupienia na emocjach w danej chwili. W czasie wakacji warto zadbać o te kompetencje, ponieważ to najlepszy czas, w którym spokojnie i bez stresu możemy spędzić kilka chwil, skupiając się wyłącznie na sobie i przyglądając temu, co czujemy.

Jak trenować uważność w wakacje?

Wakacje pozwalają nam na beztroskę i bycie tu i teraz. To najlepsza okazja do tego, aby uciec przed przebodźcowaniem, stresem i napięciem, które towarzyszą nam na co dzień. Doskonałym pomysłem na doświadczenie z tym związane, są wszystkie ćwiczenia, które zmuszają nas do bycia tu i teraz i zwracania uwagi na rzeczywistość. Znakomite efekty daje wybranie innej niż zwykle drogi do sklepu czy wykonywanie prostych czynności lewą ręką (jeśli jest się praworęcznym). Wszystko to, co sprawia, że nasz mózg przestaje działać w sposób automatyczny, a musi intencjonalnie skupić się na wykonywanych czynnościach, działa pozytywnie na funkcje poznawcze mózgu. W dobie namnożenia bodźców i ciągłej walki o naszą uwagę świetnie sprawdza się także świadome odłączenie się na jakiś czas od mediów i zaobserwowanie, jak to wpływa na nasz nastrój. 

Nauka skutecznego rozwiązywania konfliktów

Pomysłem, który warto zrealizować w grupie w czasie wakacji, jest nauka dobrej i wrażliwej na drugą osobę komunikacji. W ramach projektu “Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?” przygotowaliśmy materiał o tym, jak rozmawiać z ludźmi o odmiennych poglądach i perspektywach. Zawiera on ćwiczenia, które pozwalają nauczyć się jasnego wyrażania swoich potrzeb oraz dbania o relację z ludźmi, na których nam zależy, ale którzy wywołują w nas trudne emocje. Całościowy materiał prezentuje cztery kroki do porozumienia, które bazują na metodzie NVC (Nonviolent Communication), czyli Porozumienia bez przemocy. 

Ćwiczenia z uważności

Ćwiczenia z uważności były także tematem webinaru na temat uważnej pracy w szkole oraz  bycia uważnym i uważną. Mogą je stosować nie tylko nauczyciele i nauczycielki, ale także dzieci, które również potrzebują treningu w tym obszarze.  Skupiają się one na obserwacji i byciu tu i teraz,  wykluczając przy tym ocenianie i wartościowanie. Pokazują, jak uważnie się komunikować w relacji z drugą osobą oraz jak wnikliwiej przyglądać się rzeczywistości.