Zbliża się Dzień Nauczyciela i Nauczycielki. Jak planujecie go spędzić? W gronie członkiń i członków rady pedagogicznej, wraz ze swoimi uczennicami i uczniami, a może jeszcze jakoś inaczej? My chcemy świętować ten Dzień z Wami – naszymi superbohaterkami i superbohaterami edukacji, bez których nie byłoby Fundacji Szkoła z Klasą.

Zależy nam, abyście czuły i czuli się docenieni za to, co robicie na co dzień. Podziwiamy Wasze starania, cierpliwość do zmagania się z codziennymi wyzwaniami. Widzimy z jakimi trudnościami się mierzycie i ile wysiłku wkładacie, aby dać z siebie możliwie jak najwięcej, czasem ponad siły. Jako nauczycielki i nauczyciele wzbudzacie różne emocje, czasem skrajne. Często spotykacie się z niezrozumieniem, narzekaniem na Waszą pracę i bagatelizowaniem Waszych potrzeb. Jako społeczeństwo nie zauważamy i nie rozumiemy, jak trudno jest codziennie spędzać czas z dziećmi i młodzieżą, próbować towarzyszyć im w zdobywaniu wiedzy, zachęcać do odkrywania siebie. Młodzi ludzie, z którymi pracujecie, to kilkadziesiąt osób, z których każda ma inne zainteresowania, temperament i potrzeby, a wszyscy znaleźli się w jednej klasie z przypadku.

Kiedy myślimy o czasach szkolnych, to często nie pamiętamy imienia koleżanek i kolegów, ale trudno jest zapomnieć panią od matematyki, czy pana od plastyki. Wspomnienie o nauczycielkach i nauczycielach zostaje z nami przez całe życie. Te postaci wywarły na nas duży wpływ, mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Często są to osoby, dzięki którym jesteśmy, tym, kim jesteśmy.

Czujemy podziw, kiedy myślimy o Was – nauczycielkach i nauczycielach, z którymi mamy zaszczyt i przyjemność współpracować. Wspominamy Sandrę, która wchodzi do swojej klasy wychowawczej z uśmiechem na ustach i której klasa odwdzięcza się równie szerokim uśmiechem. Zosię, która tuli najmłodszych i za rączkę prowadzi ich przez podwórko. Kamila, który gra na gitarze dla swoich uczniów i uczennic. Joannę, która staje w obronie uczennicy, w konsekwencji czego dostaje wulgarne wiadomości od innych uczniów. Martę, która szyje online ze swoimi uczennicami pluszaki w czasie pandemii. Annę, która sadzi drzewa w gronie młodych osób z Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi. Martynę, która mówi, że nie zaangażuje się w tym roku w żaden dodatkowy projekt – chce się skupić na swoich uczniach i uczennicach i na ich codziennych potrzebach. Agnieszkę, która dojeżdża na lekcje do osób, które tego potrzebują na własny koszt. Jerzego, który niezależnie od reakcji klasy pozwala swojej uczennicy opowiedzieć o poszukiwaniach swoich korzeń, bo wie, że to dla niej ważne.

To zaledwie zalążki historii, które codzienie tworzycie Wy – nauczycielki i nauczyciele! Dziękujemy Wam za to co zrobiliście, co robicie i co będziecie robić. Z okazji Waszego święta serdecznie zapraszamy na całodziennie wydarzenia w Warszawie, które odbędzie się 14 października. Chcemy spędzić ten dzień z Wami, łącząc świętowanie Dnia Nauczycielki i Nauczyciela z obchodami 20-lecia programu Szkoła z Klasą!

Szczegółowy program oraz zapisy tutaj.

Do zobaczenia 14 października w Warszawie!


Powyższy tekst został wysłany w październiku 2022 roku do osób zapisanych do naszego newslettera.