Zbliża się początek roku szkolnego 2020/21, i na razie można być pewnym jednego – nie będzie to łatwy rok dla nauczycieli, uczniów ani rodziców. W ostatnim tygodniu wakacji zapraszamy do obejrzenia ostatnich animacji o tym, jak właściwie człowiek się uczy.

Teoria rozwoju Brunera

Najpierw słynna teoria rozwoju poznawczego Jerome Brunera, do której chętnie odwołują się wszystkie nowoczesne koncepcje dydaktyczne. Tłumaczy, jak w procesie uczenia się przechodzimy od konkretnych życiowych doświadczeń, przez reprezentacje obrazowe do rozumienia i tworzenia pojęć abstrakcyjnych. Z filmu dowiemy się też, dlaczego nauczanie matematyki w Singapurze budzi na całym świecie uznanie i co to ma wspólnego z teorią Brunera.

Metoda naukowa: etapy, przykłady, porady i ćwiczenie

Kolejna animacja w klarowny sposób przypomina, na czym polega myślenie naukowe i jak zastosować ten schemat na lekcjach – zresztą nie tylko przedmiotów ścisłych, ale także humanistycznych. Pierwszy krok to obserwacja i postawienie pytania badawczego, drugi – szukanie informacji, trzeci – sformułowanie hipotezy czyli próby wyjaśnienia zjawiska, czwarty – testowanie, czyli badanie czy jest trafna, piąty – wyciągnięcie wniosków i wreszcie szósty – podzielenie się wynikami badania z innymi osobami, które zajmują się tą dziedziną i mogą odnieść się do wyników. Chcecie się dowiedzieć, jak to robić w szkole? Zobaczcie filmik!

Taksonomia Blooma

I na koniec znana wielu polskim pedagogom taksonomia celów edukacyjnych Blooma. Pierwszy stopień to pamiętanie, drugi – rozumienie, trzeci – umiejętność zastosowania wiedzy, kolejne – to analizowanie, ocenianie, a najwyższy – tworzenie własnego tekstu, teorii, projektu czy rozwiązania. Warto podzielić się tą wiedzą z uczniami i na przykładać pokazać, w jaki sposób konkretne aktywności na lekcji czy prace domowe prowadzą do rozwijania prostszych i bardziej złożonych kompetencji w różnych dziedzinach wiedzy i życia.

Mamy nadzieję, że od września będzie można wykorzystać Animacje z klasą na zajęciach z uczniami i uczennicami – w wersji stacjonarnej, zdalnej lub hybrydowej. Filmiki pomagają lepiej zrozumieć, jak wygląda proces uczenia się i dlaczego tak ważny jest dobry nauczyciel i przyjazny dorosły!