Kolejny odcinek naszego wakacyjnego cyklu zawiera trzy ciekawe animacje z cyklu przygotowanego przez Sprouts, a przetłumaczonego przez Fundację Szkoła z Klasą.

Pierwsza pokazuje, jakie znaczenie dla osiągnięć edukacyjnych, zawodowych i życiowych ma wytrwałość, siła woli i samokontrola. Okazuje się, że dużo większe niż np. iloraz inteligencji czy talent – to ludzie, którzy łatwo się nie poddają mają większe szanse na sukces niż zdolni, ale pozbawieni wytrwałości. Czy to cecha, którą można w sobie rozwijać? Chcesz się dowiedzieć, jak – obejrzyj filmik. Druga animacja dowodzi, że nie zawsze trzeba szukać tego jednego, najlepszego rozwiązania – czasem wystarczy coś oszacować, przewidzieć w przybliżeniu lub rozwiązać jakiś problem w sposób niedoskonały, ale wystarczająco dobry… Nie namawiamy tu wcale nauczycieli i uczniów do lenistwa umysłowego, przeciwnie – do szukania optymalnego sposobu myślenia i działania. I na koniec – jeszcze jeden głos w sprawie optymalizacji własnego sposobu uczenia się. Autorzy animacji proponują aż 13 prostych sposobów, jak ograniczyć stratę czasu i energii w czasie nauki. Wskazówki warto omówić i przećwiczyć – najpierw samemu, potem z klasą!

Zacięcie

Czy zazwyczaj kończysz to, co zaczynasz? Dlaczego wytrwałość i „zacięcie do nauki” mają takie znaczenie dla naszej edukacyjnej i zawodowej drogi? Jak się nauczyć samokontroli i wytrwałości?

Jak rozwiązywać problemy techniką ball-parkingu

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaka kuchnia jest najbardziej popularna na świecie? Jak rozwiązać szybko bardzo trudne zadanie matematyczne? Technika pokazana w tym filmiku pomaga odpowiedzieć na te (i inne) pytania!

13 wskazówek dotyczących uczenia się

Zdarza wam się przeglądać Facebooka w trakcie rozwiązywania pracy domowej? A może zamiast usiąść do wypracowania, zaczynacie układać książki według kolorów okładek? Sprawdźcie, jak przy pomocy prostych technik można zoptymalizować swoją naukę.