Blisko 40 wspaniałych – pomysłowych, zaangażowanych nauczycieli – wzięło udział w spotkaniu sieciującym, które oficjalnie rozpoczęło pracę w trzeciej edycji programu Edukacja Inspiracja. To był czas na poznanie metody design thinking, zasad partycypacyjnego projektu edukacyjnego, a przede wszystkim siebie nawzajem. 

Szkolenie otwierające tegoroczną edycję Edukacji Inspiracji odbyło się w dniach 14-15 listopada. Już tradycyjnie, trzeci rok z rzędu, zorganizowaliśmy je w Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą. 

Zaczęliśmy od przywitania ze strony organizatorów. Głos zabrała Emilia Gromadowska, prezeska Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC i Marta Puciłowska, wiceprezeska Fundacji Szkoła z Klasą. Podczas otwarcia uczestnicy mogli usłyszeć o wartościach, doświadczeniach i działaniach obydwu Fundacji, jak również o celach programu Edukacja Inspiracja. 

Na początku zadbaliśmy o to, by uczestnicy mogli poznać siebie i swoje projekty edukacyjne. Następnie trenerzy Fundacji Szkoła z Klasą wzięli na warsztat nowoczesną metodę projektową design thinking. Wspólnie z nauczycielami przeszli przez jej wybrane etapy: empatyzację, diagnozę potrzeb, generowanie pomysłów. Szukali możliwości wykorzystania metody design thinking i jej elementów przy realizacji projektów edukacyjnych, ale również w codziennej pracy z uczniami. 

Przy okazji każdego nowego działania pojawiają się pytania i wątpliwości. Od odpowiedzi na nie zaczęliśmy drugi dzień spotkania. Następnie nauczyciele wzięli udziała w warsztacie, prowadzonym przez Magdalenę Kocejko. Jego tematami przewodnimi była partycypacja i faktyczne włączanie dzieci i młodzieży w realizację projektów.   

Nasze dwudniowe spotkanie to wydarzenie symboliczne – od tego momentu Edukacja Inspiracja przestaje być programem organizatorów, a faktycznie zaczyna być współtworzona przez 40 nauczycieli i ich uczniów z całej Polski, z miejscowości do 30 tys. mieszkańców. Dlatego cieszy nas, że na podsumowaniu spotkania usłyszeliśmy od uczestników o poczuciu ważności, bezpieczeństwie, inspiracjach, wolności działania, wsparciu, wzmocnieniu. Na tym właśnie chcemy opierać program i naszą współpracę. 

EDUKACJA INSPIRACJA: za nami szkolenie otwierające trzecią edycję programu

 

Autorka: Aleksandra Saczuk