Lekcje przeciw polaryzacji

Data dodania:
10 listopada 2020
Typ materiału:
scenariusz zajęć
Poziom edukacji:
szkoła podstawowa klasy 1-3, szkoła podstawowa klasy 4-8, szkoła ponadpodstawowa
Dla kogo:
nauczyciele i nauczycielki
Obszar programowy:
krytyczne myślenie
Tagi:
aktywizacja, edukacja obywatelska
Licencja:
CC-BY-SA 4.0

Konflikty w demokracji są zjawiskiem naturalnym, a nawet są jej nieodzownym elementem. Ważne jest to, jak się je rozwiązuje. Kiedy głos jakiejś grupy społecznej jest przez długi czas pomijany w debacie publicznej, lub ważne społecznie sprawy są zagrożone, grupa, której to dotyczy, zaczyna głośno wyrażać swoje zdanie, a konflikt może eskalować.

Proponujemy Ci – nauczycielko i nauczycielu – rozmowę z uczniami i uczennicami szkół średnich na temat społecznej polaryzacji. Polaryzacja to proces, w trakcie którego opinie i postawy osób należących do danej społeczności różnicują się do tego stopnia, że mamy do czynienia z dwiema grupami o skrajnie przeciwstawnych poglądach. To sytuacja, w której najwyraźniej słyszalne są zdecydowane „tak” i zdecydowane „nie”. Tworzą się wyraźne obozy o przeciwstawnych przekonaniach, często niechętne do rozmawiania ze sobą, do wymiany poglądów, do debatowania. Czują silną przynależność do jednej ze stron i mają jednoznacznie negatywne opinie o drugiej.

Wypadkową procesu polaryzacji jest to, że inne, bardziej zniuansowane głosy, przestają być słyszane, a przecież każdy i każda z nas, nawet jeśli popiera jakiś pogląd, ma dla niego swoje własne uzasadnienie i motywacje. Często też nie zgadzamy się jakimś stanowiskiem w pełni, ale w jakimś stopniu (mówimy „tak, ale…”, „nie, ale…”).

Jednym ze sposobów przeciwdziałania polaryzacji jest usłyszenie głosu tych, którzy na co dzień są mniej słuchani, oddanie przestrzeni tym, którzy stoją pomiędzy „tak” i „nie”.

Przygotowaliśmy dwa scenariusze zajęć, które ułatwią Ci poprowadzenie lekcji, a uczniom i uczennicom dadzą możliwość zastanowienia się i zrozumienia procesów związanych z protestami kobiet w Polsce w kontekście polaryzacji.

Scenariusz Wyjdź poza czarno-biały świat świetnie sprawdzi się w szkole podstawowej, natomiast Między TAK i NIE w klasach 7-8 szkoły podstawowej oraz szkole ponadpodstawowej.

Zobacz również