Do programu zaprosiliśmy nauczycieli i nauczycielki szkół branżowych i technicznych, którzy pracują z klasami polsko-ukraińskimi.
W każdym roku nauczycielka lub nauczyciel biorący udział w programie będzie zobowiązany do zrealizowania 1 projektu społecznego z uczniami i uczennicami. Projekty mają odpowiadać na potrzeby ich lokalnej społeczności. Każda grupa projektowa powinna składać się z 1 nauczyciela lub nauczycielki oraz co najmniej 7 uczniów i uczennic. Grupy projektowe mają uwzględniać uczniów polskich, jak i ukraińskich.
Pierwszym etapem programu jest udział nauczycieli i nauczycielek w bezpłatnym szkoleniu otwierającym przygotowującym do realizacji projektów społecznych. Po tym spotkaniu nauczyciele i nauczycielki zgłaszają grupy projektowe i tematy, którymi chcą się zająć w swojej szkole.
Zapraszamy Was do zapoznania się z listą szkół, które dostały się do programu:
W programie podejmujemy tematy związane ze wsparciem lokalnej społeczności (np. szkół, osiedli, miast). Wierzymy, że projekty realizowane w szkole przyniosą zauważalne rezultaty w najbliższym otoczeniu. Umożliwiamy swobodny wybór tematu projektu i zapewniamy przestrzeń do samodzielnego realizowania autorskich pomysłów. Zależy nam na tym, żeby każdy projekt rozwijał u uczniów i uczennic kompetencje takie jak sprawczość, współpraca i wrażliwość społeczna oraz wykorzystywał praktyczne umiejętności zawodowe nabyte w szkole.
W każdym projekcie edukacyjnym kluczową rolę będą odgrywać uczniowie i uczennice. Zespół projektowy powinien składać się z co najmniej 7 uczniów i uczennic i być możliwie zróżnicowany. Ważne dla nas jest, aby grupy projektowe uwzględniały uczniów polskich, jak i ukraińskich.
Pierwszy rok działań:
Drugi rok działań:
W drugim roku realizacji programu pogłębimy tematy poruszane w pierwszym etapie, skupimy się na realizacji nowych projektów oraz zapewnimy uczestnikom i uczestniczkom dodatkowe szkolenia uzupełniające. Tak jak w pierwszym roku, działania rozpoczniemy jesienią od stacjonarnego spotkania dla uczestników, a całość zakończymy festiwalem dla grup projektowych w czerwcu 2026.
Trzeci rok działań:
Wspólnie stworzymy przestrzeń na wymianę doświadczeń, wzajemne wsparcie oraz pogłębienie umiejętności wprowadzania nauczania projektowego do codziennej praktyki edukacyjnej. W trzecim roku działań programu zapraszamy na 4 sieciujące spotkania online.