To już trzeci odcinek naszego szkołoklasowego edukacyjnego animowanego serialu. Dziś uroczy filmik o jednej z najsłynniejszych teorii rozwoju poznawczego – obejrzyjcie koniecznie, bo Piaget naprawdę jest wiecznie żywy, a pracując i rozmawiając z dziećmi czasem zapominamy, że oni jeszcze nie są dorośli… Druga pozycja to też edukacyjna klasyka, czyli o tym, jak sprawdzić, czy naprawdę coś rozumiesz. Warto stosować na co dzień i polecać uczniom. I trzecia animacja, idealna akurat na wakacje, bo o potrzebie odpoczynku od nauki i korzyściach edukacyjnych z przerw! Oglądajcie i myślcie, co z tego warto przekazać własnym dzieciom teraz, a cudzym – od września.

Teoria Rozwoju Poznawczego Piageta

Zgodnie z teorią rozwoju poznawczego Piageta, aby osiągnąć pełną dojrzałość, musimy przejść przez cztery ważne etapy rozwojowe. Zmieniła ona to, jak patrzymy na myślenie i uczenie się dzieci i młodych ludzi. W jakiej fazie są twoi uczniowie? A na jakim etapie jesteś Ty?

Technika Feynmana

Umiesz tłumaczyć trudne rzeczy w prosty sposób? Richard Feynman, noblista w dziedzinie fizyki, uważał, że jeśli nie potrafisz złożonego zagadnienia wyjaśnić komuś naprawdę prostymi słowami, to znaczy, że sam go nie całkiem rozumiesz.

Rozproszone i skoncentrowane myślenie

Malarz Salvador Dali w trakcie pracy ucinał sobie „kontrolowane drzemki”, a Steve Jobs chodził na długie spacery. Okazuje się, że przerwa to niezbywalny komponent uczenia się. Czy wiecie, dlaczego?