Po sukcesie pilotażowej edycji Akceleratora Pro, wracamy z nową kolejną odsłoną programu. W roku szkolnym 2023/24 zaangażowanie i pomysłowość uczniów i uczennic przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! Uczestnicy i uczestniczki zrealizowali wiele inspirujących i innowacyjnych projektów, o których możecie przeczytać w zakładce Historie uczestników.
W 2 edycji kontynuujemy działania i otwieramy się na kolejne pomysły i inicjatywy szkół technicznych i branżowych.
W 2 edycji programu grantowego Akcelerator Pro przyznano finansowanie na projekty 19 nauczycieli z 13 szkół z całej Polski:
Wierzymy, że nauczyciele i nauczycielki najlepiej rozumieją swoich uczniów i uczennice oraz są świadomi ich potrzeb. Dlatego umożliwiamy swobodny wybór tematu projektu i zapewniamy przestrzeń do samodzielnego realizowania autorskich pomysłów. Zależy nam, żeby każdy projekt rozwijał kompetencje przyszłości, takie jak współpraca, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja.
W każdym projekcie edukacyjnym kluczową rolę powinni odgrywać uczniowie i uczennice. Zespół projektowy powinien się składać z co najmniej 10 osób i być możliwie jak najbardziej zróżnicowany. Projekt mogą realizować wyłącznie uczniowie i uczennice szkół branżowych i techników o specjalizacjach, takich jak motoryzacja, mechanika, mechatronika, elektronika, informatyka czy logistyka.
Zachęcamy, aby działaniami objąć jak największą grupę uczniów i uczennic. Zespół uczniowski działa pod opieką nauczycielki lub nauczyciela zgłaszającego projekt, który pełni funkcjęedukatora-inspiratora.
Czy tematyka projektu jest innowacyjna dla uczniów i uczennic?
Poprzez innowacyjność rozumiemy nowatorskie podejście do działań w szkole lub społeczności lokalnej.
W jaki sposób projekt pomaga uczniom i uczennicom zdobyć nowe umiejętności? Jakie kompetencje kształtuje?
Zależy nam, żeby projekt przyczynił się do wsparcia uczniów i uczennic w rozwijaniu kluczowych kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja.
W jaki sposób tematyka projektu wpisuje się w misję Fundacji Inter Cars?
Fundacja Inter Cars wspiera wyjątkowych nauczycieli i nauczycielki zainteresowanych, motoryzacją, logistyką, mechatroniką, elektroniką i informatyką na drodze ich dalszego rozwoju. W jaki sposób projekt wpisuje się w obszary działania Fundacji takie jak: rozwój kompetencji przyszłości, troska o środowisko naturalne, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo ruchu drogowego?
Więcej informacji o misji Fundacji znajdziecie tutaj: https://fundacja.intercars.eu/o-fundacji/
Jest dla nas ważne, żeby Wasze działania wychodziły poza tradycyjne metody pracy szkolnej i, abyście wykorzystali metodę projektu edukacyjnego.
18-20 października – szkolenie dla nauczycieli biorących udział w inauguracji programu Akcelerator
21 października – 14 listopada – start rekrutacji, nabór wniosków grantowych
22 października – szkolenie online dla potencjalnych grantobiorców
do 16 grudnia – ogłoszenie wyników konkursu
styczeń – podpisywanie umów grantowych
styczeń/luty – przelew środków z grantów i rozpoczęcie realizacji projektów,
14-15 marca – dwudniowe szkolenie metodyczne dla uczestników i uczestniczek programu
kwiecień – spotkanie stopklatkowe online
9 czerwca 2025 – stacjonarny festiwal projektów w Warszawie
czerwiec/lipiec – sprawozdanie końcowe z realizacji projektu