Czym tak naprawdę jest internet? Jak z niego skutecznie korzystać, ale też jak współtworzyć tę przestrzeń i robić to bezpiecznie, skutecznie i z głową? Odpowiedzi na te pytania poszukujemy w towarzystwie profesora-bota i kilkorga młodych bohaterów i bohaterek, z którymi łatwo się utożsamić. 

I naprawdę, drodzy rodzice i opiekunowie, wy też będziecie mieć frajdę z czytania, bo Tajemnice sieci” to książka nie tylko dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej, ale tekst do wspólnego czytania, punkt wyjścia do rozmowy oraz dzięki wyzwaniom dla czytelnika angażujący przewodnik po zawiłościach i tajnikach sieci. My same dowiedziałyśmy się (zaskakująco) dużo. A wszystko w lekkiej, dobrze napisanej formie. Przygotujcie się też na to, że tak jak w książce momentami to dzieci będą przewodnikami i przewodniczkami po świecie technologii i internetu. I warto z tego skorzystać. 

Książka sprawdzi się też znakomicie w szkole, zarówno podczas lekcji informatyki czy na godzinach wychowawczych. Pozwala zbudować wartościowy cykl edukacyjny, w którym razem z bohaterami i bohaterkami oraz wirtualnym profesorem przechodzimy przez meandry internetu, ucząc się zarówno o jego genezie i specyfice, o strategiach i metodach ułatwiających codzienne korzystanie z sieci, o tym jak tworzyć treści i jak je zamieszczać, ale też jak krytycznie oceniać to, co tam znajdziemy.

Trzeba nam więcej takich książek książek, które nie operują w kontekście sieci zakazami i nakazami, nie straszą czyhającymi w internecie niebezpieczeństwami, ale pokazują, jak budować krytyczne, świadome i samodzielne podejście do korzystania z sieci. Poprzez lekturę Tajemnic sieci” dzieci uczą się, jak być mądrymi, uważnymi, twórczymi i zaangażowanymi obywatelami i obywatelkami cyfrowymi. Zachęcamy, by towarzyszyć im w tej przygodzie w domu i/lub w szkole. To będzie uczące doświadczenie i dla mniejszych i dla większych czytelników i czytelniczek. 

 

Tajemnice sieci”, Adam Wierzbicki, Wydawnictwo Helion 2021

Autorki recenzji: Marta Puciłowska, Agnieszka Chmielecka