W tym roku w programie bierze udział ponad 50 szkół i przedszkoli z całej Polski. Poniżej znajdziecie relację z warsztatów, dotyczących analizy obrazu, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Piszu i w przedszkolu w Grabownicy Starzeńskiej. 

W ramach programu Solidarność. Podaj dalej! nauczyciele i nauczycielki wraz ze swoimi klasami analizują sześć fotografii wybranych do tegorocznej edycji. Każde zdjęcie porusza inny ważny problem społeczny, taki jak np. nierówności społeczne czy zmiany klimatu.

Uczniowie i uczennice zdobywają kompetencje krytycznej analizy obrazu, uczą się, jak odróżniać to, na co patrzymy od tego, co widzimy, nakładając na to nasze kulturowe i społeczne przyzwyczajenia. Wybrane fotografie stają się pretekstem do dalszej dyskusji na temat, który został poruszony na zdjęciu. 

W Szkole Podstawowej nr 1 w Piszu największe zainteresowanie budziła fotografia autorstwa Meyera, które zrobiono na przedmieściach Paryża. Francuski fotograf został poproszony o udokumentowanie turnieju piłki nożnej halowej kobiet. Na zdjęciu widzimy końcówkę meczu, zwycięska drużyna (w pomarańczowych strojach) cieszy się swoim sukcesem. Obraz kojarzył się młodym osobom z pozytywnymi emocjami – radością, szczęściem, świętowaniem sukcesu. 

Warsztaty w szkołach w ramach programu Solidarność. Podaj dalej!

postaci na meczu, dwie postaci w pomarańczowych koszulkach z numerami zawodniczek, radość
dwie postaci w maskach przeciwgazowych patrzą na siebie, wokoło nich unosi si

 

Natomiast przedszkolakom szczególnie spodobało się zdjęcie słoweńskiego fotografa Nejca Trampuža. Poprzez tę fotografię członkowie i członkinie środowiskowego ruchu Młodzież na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej” chcieli wyrazić tym swoją niezgodę na podejmowane przez rząd działania w kwestii ograniczenia spalania gazów cieplarnianych.

Przedszkolaków szczególnie zainteresowały maski, które noszą postaci na zdjęciu, a które skojarzyły im się z aktualną epidemią koronawirusa. 

W dalszej części projektu uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w warsztatach pisarskich, których efektem będzie napisanie i wysłanie kartek pocztowych do losowo wybranych osób z przesłaniem solidarności. 

Poniżej zdjęcia z warsztatów z analizy zdjęć w Szkole Podstawowej nr 1 w Piszu (zajęcia prowadzone przez Iwonę Mierzejewską) oraz w Przedszkolu Samorządowym w Grabownicy Starzeńskiej (zajęcia prowadzone przez Zofię Wojnowską). 

Warsztaty w szkołach w ramach programu Solidarność. Podaj dalej!

rysunek dziecka z wklejonym zdjęciem z zawodniczkami w pomarańczowych koszulkach
tablica z przyklejonymi rysunkami dzieci

 

Projekt realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ w partnerstwie z: La Ligue de l’enseignement – Francja, Fundacion CIVES – Hiszpania, CMS, Center for Peace Studies – Chorwacja, Humanitas – Słowenia, ARCI – Włochy