W ramach realizacji projektu Włączeni z rozmachem wystartował fanpage Biblioteki na Egipskiej prowadzony przez młodzież.

Przez kilka tygodni trwały obrady na temat jego kształtu i prace nad tematami, które będą promować bibliotekę, czytelnictwo i dzielenie się wiedzą. Młodzież, wspólnie z opiekunkami zaplanowała cykliczne tematy, które pojawiają się w określone dni tygodnia: środowe recenzje książek, które poleca młodzież i które można wypożyczyć w ich bibliotece oraz piątkowe ciekawostki dotyczące literatury, historii czytelnictwa, pisarzy i bibliotekarstwa.

Z materiałów przygotowanych przez młodzież, można dowiedzieć się, że w Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską – żeby poznać zapach potrawy należy potrzeć dłonią konkretną stronę, najliczniejsze zbiory książkowe posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – zgromadziła ponad 113 milionów tomów czy o tym, że już w XIX wieku obszerne biblioteki urządzano na statkach pasażerskich.

W każdą środę młodzież zachęca do czytania swoich ulubionych książek. Na fanpage’u przeczytać można krótkie recenzje m.in.: Akademii Dobra i Zła Somana Chainan’a, Gwiazd naszych wina Johna Greena, czy Kiedy płaczą świerszcze Charlesa Martina.

Fanpage jest też źródłem informacji o wydarzeniach w bibliotece. Jego twórcy są przekonani, że dzięki informacjom, które przygotowują dotrą do nowych czytelników i zachęcą do korzystania z wypożyczalni przy Egipskiej 7.

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Projekt Włączeni realizowany jest w ramach miejskiego Programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”. „Młoda Warszawa” to spójny i długofalowy program działań na rzecz młodzieży realizowany przez samorząd z udziałem przedstawicieli młodzieży, miejskich instytucji, organizacji pozarządowych, uczelni i przedsiębiorców.