Biblioteka powstała z myślą o tym, by młodzież miała miejsce, w którym może czuć się swobodnie, może rozwijać swoje zainteresowania – czytelnicze i naukowe, a także integrować się lokalnie i mieć przestarzeń do dialogu na ważne dla młodych tematy. Biblioteka jest nowoczesna, wyposażona w mikroskop, gry planszowe, komputery i rzutnik multimedialny, na półkach co miesiąc pojawiają się nowości książkowe. Czego chcieć więcej? Oczywiście młodzieży! Biblioteka ma dosyć problematyczną lokalizację – znajduje się na nowym osiedlu, w budynku mieszkalnym gdzie jest słabo oznakowana. Dodatkowo, młodzież zamieszkująca to osiedle chodzi do różnych szkół, często w dużej odległości co sprawia, ze młodzi nie znają się ze sobą i nie korzystają z lokalnych zasobów.

„Biblioteka została otwarta 1 czerwca 2017 roku – jesteśmy więc placówką nową, dopiero wpisujacą się w lokalny krajobraz miejsc kulturalnych. Chciałybyśmy nawiązać dobre relacje z okoliczną młodzieżą, zaprosić ją do odwiedzania biblioteki, do współpracy i wspołdecydowania o bibliotecznej przestrzeni. Naszym celem jest stworzenie miejsca przyjaznego i otwartego, a także wypracowanie oferty wartościowej i dla młodych atrakcyjnej. Potrzebujemy pomocy przy angażowaniu młodzieży w życie biblioteki i przy tworzeniu takiego modelu współpracy, który bedzie zachęcać kolejne osoby do związania się z biblioteką. Chcemy także, by informacja o bibliotece docierała do coraz wiekszej liczby osób” – tak potrzeby opisuje zespół biblioteczny.

Dlatego głównym celem działań w placówce było szeroko rozumiane wypromowanie biblioteki wśród okolicznej młodzieży.

W diagnozie potrzeb uczestniczyli młodzi ludzie, którzy są stałymi bywalcami biblioteki. Zastanawialiśmy się wspólnie co możemy zrobić, aby przyciągnąć jak największe grono ich rówieśników do biblioteki. Nastolatkowie podkreślali, jak dobrze i swobodnie czują się w placówce, czują, że to jest ich miejsce i są „wśród swoich” – ludzi lubiących czytać książki i o nich rozmawiać. Twierdzili, że te pasje podziela w obecnych czasach niewielkie grono ich rówieśników. Stwierdziliśmy, że jeśli mamy dotrzeć do innych nastolatków i pochwalić się jaka biblioteka jest ciekawa, musimy do nich dotrzeć przez internet, głównie przez media społecznościowe.

Ekspertem był specjalista od reklamy i promocji w mediach społecznościowych, który ma również duże doświadczenie w szkoleniach dla młodzieży i edukatorów. Wspólnie z młodzieżą i kadrą zastanawiał się, jak najlepiej wypromować bibliotekę, jakie treści tam zamieścić aby były atrakcyjne dla młodego odbiorcy. Na warsztatach prezentowane były również profile facebookowe innych bibliotek, na podstawie których uczyliśmy się jak prezentować książki, ciekawostki, krótkie historie o autorach itp.

Po warsztatach eksperckich odbyło się kolejne spotkanie z coachem, na którym uzbrojeni w profesjonalną wiedzę, opracowaliśmy pierwsze treści prezentujące bibliotekę na jej własnym profilu na Facebooku.