A A+ A++
Youtube logo Facebook logo
WEŹ UDZIAŁ WEBINARY
EN
WEŹ UDZIAŁ WEBINARY
  • O nas
    • O fundacji
    • Zespół
    • Statut
    • Sprawozdania
  • Programy
  • Materiały
  • Partnerzy
  • Kontakt
Youtube logo Facebook logo

Edukacja Inspiracja

 

Każde dziecko bez względu na miejsce urodzenia powinno mieć równe szanse edukacyjne. W każdym dziecku tkwi potencjał i talent, a w ich odkryciu szczególną rolę może odegrać mądry, uważny i inspirujący nauczyciel.

Te założenia od samego początku są podstawą programu Edukacja Inspiracja. Pracujemy w nim z nauczycielami ze szkół podstawowych z małych miejscowości. W programie przyznajemy granty na realizację autorskich projektów edukacyjnych. Nauczyciele wzmacniają swoje kompetencje zawodowe, odkrywają potencjał w uczniach, rozwijają ich zainteresowania. Razem z młodzieżą budują relacje w szkole oparte na partnerstwie i zaufaniu. Wszystko to procentuje nie tylko przy realizacji projektu edukacyjnego, ale również w codziennym funkcjonowaniu szkoły.

Dzięki programowi Edukacja Inspiracja chcemy:

  • wychodzić poza schemat standardowych zajęć szkolnych,
  • docenić nauczycieli przez umożliwienie im realizacji własnych pomysłów oraz przez rozwijanie ich umiejętności zawodowych,
  • budować społeczność nauczycieli opartą na wymianie wiedzy i dobrych praktyk,
  • odkrywać potencjał uczniów, którzy współtworzą projekt,
  • zachęcać uczestników do zaangażowania społecznego w duchu takich wartości, jak tolerancja, solidarność i równość.

Pomysły na projekty edukacyjne zgłaszają nauczyciele, którzy mają pełną swobodę w wyborze tematu. To, co łączy projekty, które otrzymają granty to odkrywanie i rozwijanie potencjału oraz zainteresowań młodzieży, praca ze zróżnicowanym zespołem uczniów, oddawanie im inicjatywy oraz nacisk na współpracę przy wypracowywaniu pomysłów na działania. Doceniamy projekty, które odpowiadają na potrzeby szkolnej i lokalnej społeczności oraz włączają je w działania. Ważne jest dla nas, by projekty rozwijały w młodych ludziach kompetencje społeczne i obywatelskie. W IV edycji istotnym elementem jest również uwzględnienie ewentualnej zdalnej realizacji opisywanego projektu edukacyjnego.

Uczestników programu wybieramy w drodze konkursowej. Zapraszamy nauczycieli z miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców, pracujących ze starszymi uczniami szkół podstawowych z klas 4-8. Wyróżnieni nauczyciele otrzymują finansowanie w wysokości do 3 500 zł na realizację projektów edukacyjnych, skrojonych na potrzeby uczniów.

 

 

ZASADY I KRYTERIA OCENY PROJEKTÓW rozwiń

TEMAT PROJEKTU

Wierzymy, że nauczyciele najlepiej znają swoich uczniów i ich potrzeby. Stąd też pozostawiamy swobodę w wyborze tematu projektu i przestrzeń na samodzielną realizację własnej wizji.

Każdy projekt powinien jednak rozwijać kompetencje społeczne i obywatelskie. Warto również wykorzystać potencjał wynikający z uczenia się i życia w małej miejscowości, np. realizować projekty w terenie, włączać rodziców i mieszkańców, czy działać na rzecz społeczności lokalnej.

 

SKŁAD ZESPOŁU PROJEKTOWEGO

W każdym projekcie kluczową rolę odgrywają dzieci i młodzież. Projekt realizowany jest przez co najmniej 5-osobowy, możliwie zróżnicowany zespół uczniów, do którego należą:

  • zarówno aktywni, jak i ci mniej zaangażowani w życie szkolne, którzy potrzebują mądrej zachęty, by włączyć się w działania,
  • dziewczynki i chłopcy,
  • zainteresowani tematyką i ci, którzy dopiero odkrywają swoje talenty i pasje.

Zachęcamy, by działaniami objąć jak największą grupę uczniów. Zespół uczniowski działa pod opieką nauczyciela zgłaszającego projekt, który pełni rolę mentora-inspiratora.

 

KRYTERIA OCENY PROJEKTU

Przy ocenie projektu szczególnie ważne są dla nas:

  • znajomość metody – czy projekt spełnia założenia metody nauczania jaką jest projekt edukacyjny?
  • pomysłowość – czy projekt jest ciekawy? Jakie pasje rozwija? Jakie kompetencje kształtuje?
  • praca zespołowa – czy projekt kładzie nacisk na współpracę przy tworzeniu pomysłów, rozwiązań? Jak członkowie zespołu dzielą się zadaniami?
  • samodzielność – czy projekt zakłada oddanie inicjatywy uczniom na każdym etapie realizacji? Czy rozwija poczucie sprawczości i własnej wartości wśród młodych ludzi
  • adekwatność do potrzeb i odpowiedzialność społeczna – czy i na ile projekt odpowiada na potrzeby szkolnej i/lub lokalnej społeczności? W jaki sposób angażuje i/lub wspiera środowisko szkolne i/lub lokalne?

Pytania z formularza zgłoszeniowego do programu Edukacja Inspiracja – edycja 2020/2021

Szczegółowy opis zasad przyznawania finansowania oraz kryteriów, według których oceniane są projekty edukacyjne, znajduje się w Regulaminie programu Edukacja Inspiracja.

WSPARCIE UCZESTNIKÓW rozwiń

W programie Edukacja Inspiracja doceniamy pomysłowych nauczycieli i chcemy wzmocnić ich rozwój zawodowy. W czwartej edycji programu w roku szkolnym 2020/2021 wybrane projekty edukacyjne otrzymują finansowanie w wysokości do 3 500 zł.

Autorom wyróżnionych projektów oferujemy również wsparcie merytoryczne w formie szkoleń i warsztatów. W ten sposób wspólnie budujemy wspierającą się społeczność nauczycieli, opartą na wymianie wiedzy i dobrych praktyk. Pozostajemy w stałym kontakcie z uczestnikami programu, którym zapewniamy:

  • spotkanie sieciujące – dwudniowe, bezpłatne szkolenie otwierające tegoroczną edycję, przygotowujące do pracy w programie, wspierające w realizacji projektów,
  • materiały edukacyjne i metodyczne pomocne w odpowiednim przygotowaniu projektów, a następnie ich realizacji. Obejmują np. pracę metodą projektu, zarządzanie budżetem i rozliczenie projektu, pracę z uczniem o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych,
  • wsparcie coachingowe w formie webinariów organizowanych w zależności od potrzeb,
  • dostęp do wirtualnej tablicy Edukacji Inspiracji, na której nauczyciele mogą na bieżąco prezentować swoje działania, wymieniać się doświadczeniami z innymi uczestnikami i inspirować,
  • wirtualne spotkania międzyszkolne dla chętnych nauczycieli w szkołach biorących udział w programie. Organizowane i prowadzone we wsparciu Fundacji Szkoła z Klasą,
  • lokalne szkolenia Edukacji Inspiracji dla chętnych szkół uczestniczących w programie. Każda szkoła może zgłosić chęć wzięcia udziału w szkoleniu. Wybierzemy sześć z nich, do których pojedziemy przeprowadzić szkolenie z wybranej tematyki. Będą mogli w nim uczestniczyć również nauczyciele z okolicznych miejscowości,
  • spotkanie podsumowujące – dwudniowe, bezpłatne spotkanie na zakończenie działań w programie, na które zapraszamy nauczycieli wraz z dwójką uczniów. To święto, podczas którego uczestnicy dzielą się efektami swojej pracy, opowiadają o tym, co osiągnęli, co stanowiło wyzwanie,
  • raport Edukacji Inspiracji – zbiór dobrych praktyk i rekomendacji, ale również promocja najciekawszych projektów edukacyjnych.

Udział w spotkaniach sieciującym i podsumowującym jest obowiązkowy dla wszystkich uczestników.

HARMONOGRAM rozwiń

REGULAMIN rozwiń

Regulamin programu Edukacja Inspiracja – edycja 2020/2021

NAUCZYCIELE EDUKACJI INSPIRACJI rozwiń

EKSPERCI PROGRAMU rozwiń

Bożena Będzińska-Wosik

Nauczycielka, edukatorka, moderatorka Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli (WDN). Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi, pierwszej w Polsce publicznej budzącej się szkoły. Współinicjatorka ruchu „Budząca się szkoła”, który ma na celu inspirowanie szkół do wdrażania oddolnych zmian na rzecz kultury uczenia się. Autorka, współautorka i koordynatorka wielu projektów edukacyjnych o zasięgu szkolnym, lokalnym i ogólnopolskim, m.in. „Uwolnić Chudego”,  „Dzieci nie ryby i swój głos mają”, realizowanych we współpracy ze Stowarzyszeniem „U Siebie – At Home” z Krakowa.

   
   

Grażyna Czetwertyńska

Doktor nauk humanistycznych, kształci studentów w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale „Artes Liberales” UW, Członkini Uczelnianego Zespołu Zapewniania Jakości Kształcenia UW. Autorka publikacji na temat metod nauczania i oceniania, dwujęzyczności i edukacji międzykulturowej. Badawczo zainteresowana programami edukacyjnymi, edukacją obywatelską, metodami nauczania i oceniania. Jedna ze współtwórczyń akcji edukacyjnej Szkoła z Klasą.

   
   

Magdalena Kocejko

Ekspertka ds. ewaluacji, doktorantka w Katedrze Polityki Publicznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 18 lat związana z sektorem organizacji społecznych. Szczególnie zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka i antydyskryminacji, poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Jako trenerka, koordynatorka i mentorka pracowała w licznych projektach skierowanych do młodzieży, dotyczących wielokulturowości, edukacji obywatelskiej i na rzecz praw człowieka. Współpracowniczka wielu organizacji pozarządowych. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat prowadziła ewaluację programów edukacyjnych m.in. w Centrum Edukacji Obywatelskiej, Polskiej Akcji Humanitarnej, Muzeum POLIN, Fundacji ING Dzieciom, Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC, a także wielu innych.

   
   

Artur Sierawski

Nauczyciel historii w gimnazjum i szkole średniej. Członek grupy Superbelfrzy RP. Inicjator akcji „NIE dla chaosu w szkole” sprzeciwiającej się szkodliwym zmianom w edukacji. Działający na rzecz poprawy jakości nauczania w polskich szkołach. Lubiący poszukiwać nowych metod nauczania. Pracuje z uczniami metodami projektów, które wykorzystują ich indywidualne uzdolnienia. Pasjonat historii, zwłaszcza tej lokalnej. Zaangażowany w sprawy obywatelskie i integrację społeczności lokalnej.

   
   

Mirosław Skrzypczyk

Nauczyciel języka polskiego, edukator i animator kultury działający w Lelowie i w Szczekocinach. Twórca i koordynator licznych projektów edukacyjnych, społecznych i artystycznych, pełni również funkcję prezesa Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego. Szczególnie angażuje się w działalność związaną z tematyką żydowską, współorganizuje m.in. Szczekociński Festiwal Kultury Żydowskiej i coroczne „Święto Ciulimu-Czulentu” w Lelowie. Współpracuje m.in. z: Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Forum Dialogu, w którym jest również Liderem Dialogu. Autor publikacji na temat lelowskich i szczekocińskich Żydów, pamięci, dialogu międzykulturowego i edukacji performatywnej. Laureat nagrody „Chroniąc Pamięć” (2011), Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała (2014), otrzymał także wyróżnienie w konkursie Nagroda POLIN (2016).

   
 

Elżbieta Tołwińska-Królikowska

Pedagożka, edukatorka, ewaluatorka, autorka i redaktorka merytoryczna wielu materiałów metodycznych dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Specjalistka w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli, w tym wieloletnia kierowniczka Pracowni Rozwoju Systemu Doskonalenia w Centralnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Autorka, współautorka i koordynatorka wielu projektów i programów edukacyjnych, m.in. „Małe Przedszkole w Każdej Wsi”, „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”, „Leśne Lekcje”, „Szkoły Aktywne w Społeczności”, realizowanych przez Federację Inicjatyw Oświatowych i Fundację Innowacji Edukacyjnych „Mała Szkoła”; była prezeska i wiceprezeska tych organizacji. Specjalistka ds. projektów edukacyjnych w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

   

PADLET EDUKACJI INSPIRACJI rozwiń

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

MATERIAŁY GRAFICZNE rozwiń

Logotyp programu:

 

 By pobrać pełny rozmiar w formacie png kliknij na powyższy obrazek

 

Logotyp Fundacji Szkoła z Klasą:

By pobrać pełny rozmiar w formacie png kliknij na powyższy obrazek

  

Logotyp Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC:

 By pobrać pełny rozmiar w formacie png kliknij na powyższy obrazek

 

KONTKAT rozwiń

Koordynatorka programu:

Aneta Ziemińska
aneta.zieminska@szkolazklasa.org.pl | 22 658 00 73 wew. 101

AKTUALNOŚCI Z PROGRAMU

Edukacja Inspiracja to program prowadzony przez Fundację EFC we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą.

Fundacja Szkoła z Klasą jest organizacją pozarządową zajmująca się edukacją, której programy od wielu lat są obecne w szkołach podstawowych i liceach. 

Wspieramy szkoły w zmianie, tak by lepiej przygotowywały uczniów i uczennice do wyzwań współczesnego świata, uczyły sprawczości, odpowiedzialności za siebie i innych, uważności i współpracy. 

Prowadzimy programy edukacyjne dla szkół, nauczycieli i nauczycielek, dyrektorów i dyrektorek. Organizujemy bezpłatne szkolenia, kursy i webinaria dla nauczycieli. Przygotowujemy gotowe scenariusze lekcji, materiały edukacyjne i poradniki pomagające wychodzić poza schematy w uczeniu i w szkolnych relacjach. 

Rozwijamy i testujemy nowoczesne narzędzia edukacyjne i innowacyjne metody pracy, takie jak design thinking w edukacji, agile, odwrócona lekcja, projekty edukacyjne, czy uczenie przez odkrywanie. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Chcesz być na bieżąco z trendami w edukacji?
Zapisz się na nasz newsletter.

Zapoznałem/am się z regulaminem newslettera
ikona koperty
Polityka prywatności Regulamin serwisu

O ile nie jest to stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Fundacja Szkoła z Klasą, a treści są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji oraz autorów poszczególnych treści.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz w celach statystycznych. Klikając OK zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Fundacja Szkoła z Klasą
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

Strictly Necessary Cookies

Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.

Cookie Policy

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz w celach statystycznych. Klikając OK zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.