Szkoła Dobrostanu

W Szkole Dobrostanu wspieramy edukatorki i edukatorów w działaniach na rzecz wzmacniania zdrowia psychicznego uczniów i uczennic. Zależy nam na tym, aby oswajać tematy związane z zaburzeniami nastroju w środowisku szkolnym. Celem tego programu jest podnoszenie świadomości roli szkoły we wzmacnianiu zdrowia psychicznego uczniów i uczennic, jak i całej społeczności szkolnej. Zależy nam, aby praktyki szkolne były oparte na dobrych i silnych relacjach młodzieży z nauczycielami i nauczycielkami. Jesteśmy przekonani, że gdy lepiej zrozumiemy problem, możemy efektywniej radzić sobie z wyzwaniami. Stawiamy więc na skuteczne rozwiązania, które z powodzeniem wpiszą się w systemowe działania szkół. Współpracujemy z specjalistami i specjalistkami w obszarze zdrowia psychicznego, którzy pomagają nam wymyślać i tworzyć pomocne i atrakcyjne dla Was źródła wiedzy oraz materiały, z których możecie korzystać przygotowując swoje zajęcia.

Co oferujemy w ramach programu?

Program składa się z sześciu wątków tematycznych:

W ramach każdego z nich oferujemy:

• dostęp do wiedzy eksperckiej i rozbudowanej strategii działania w środowisku szkolnym
  • konkretne pomoce dydaktyczne i zestaw materiałów do pracy z uczniami i uczennicami
  • wskazówki, jak najlepiej pracować z oferowanymi materiałami
Wątki tematyczne i moduły w Szkole Dobrostanu

Czego dowiesz się z programu?

• jak rozpoznawać objawy zaburzeń nastroju u dzieci i młodzieży
  • jak postępować w kontakcie z młodą osobą chorą na depresji
  • poznasz sposoby budowania wspólnoty i przyjaznych relacji w klasie
  • poznasz mechanizmy psychologiczne występujące w przemocy rówieśniczej
  • czym jest bullying, o jego rodzajach oraz jak reagować na przemoc rówieśniczą
  • o ryzyku wynikającym z korzystania z internetu oraz o cyfrowym dobrostanie młodzieży
  • jak radzić sobie z kryzysami w pracy w szkole
  • jak wspierać młodych ludzi w budowaniu poczucia własnej wartości i stabilnej samooceny w środowisku szkolnym

W trakcie zapoznawania się z materiałami pojawia się też refleksja. Dotyczy ona szkoły, w której pracuję. Obejmuje też autorefleksję swoich kompetencji. Wiele razy podczas czytania obszaru wiedza, strategia, zatrzymywałam się i myślałam jak to jest w mojej szkole, jakim jestem nauczycielem. Dla mnie to duża zaleta. Refleksja może prowadzić do zmiany.

uczestniczka pilotażu materiałów Szkoły Dobrostanu

Chciałabym tutaj wyrazić swoją wdzięczność za to, że te materiały powstały, że będzie można z nich korzystać, bo to jest super sprawa, a tematy, które są poruszane, są ważne. Niestety, ale będą one nas dotyczyły i będziemy się z nimi spotykać, ale dzięki tym materiałom, będzie nam łatwiej.

uczestniczka pilotażu materiałów Szkoły Dobrostanu
Plakaty Szkoły Dobrostanu

Darmowe plakaty do pobrania dla nauczycieli powstałe w programie Szkoła Dobrostanu, dotyczące zdrowia psychicznego oraz dobrostanu uczniów i uczennic‌.

Anna Nowacka
koordynatorka programu

Gaja Andrukowicz
młodsza koordynatorka programu

Projekt Szkoła Dobrostanu korzysta z dofinansowania o wartości 127 000 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.

Projekt współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Organizatorzy:

Logo Fundacji Szkoła z Klasą